ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

FIRMA KATEGORILERI

ANKET

Sizce Suriyedeki Olaylar Abartılyor mu?
Tüm Anketler

İstanbul'dan Hatay'a Suriye sancısı

İstanbul'dan Hatay'a Suriye sancısı

Tarih 03 Aralık 2012, 08:23 Editör

Hatay yolunda THY uçağında 20'li yaşlarda 2 yabancı genç; selefiliğin alameti- farikası kısa bıyık, uzun sakal. Bundan rahatsız değilim, herkesin kılığı kendine...

Hatay yolunda THY uçağında 20’li yaşlarda 2 yabancı genç; selefiliğin alameti- farikası kısa bıyık, uzun sakal. Bundan rahatsız değilim, herkesin kılığı kendine. Çantaları yerleştirirken çıkan ufak karmaşada da gayet naziktiler. “Ölüm yolunda 2 genç” diye söylendim. Ön sıralardan biri yanıma gelip “Bunları gör, Suriye’de savaşanlar bunlar” dedi, öfkeliydi, irite olmuş haldeydi. Yanına oturduğum kişi de Suriyeli çıktı. Kendisi Hamalı Sünni bir Arap, eşi Kazablankalı bir Berberi. Doha’da yaşıyorlar. Yeni evlenmişler, el öpmeye gidiyorlar ama baba evine değil, İskenderun’daki mülteci konağına! “Esad bir ay içinde yıkılacak” diyor. Çok iddialı, zaferden emin ama nasıl olacağına dair bir fikri yok. “Ceyş-ul Hur (Özgür Ordu) güçleniyor, başaracaklar” demekle yetiniyor. Kardeşi geçen yıl Hama’da kaçırılmış, hala haber yok.

Ölüm korkusuyla babası Türkiye’ye sığınmış, İskenderun’da ev kiralamış. Yol boyunca konuştuk; sayıları 5 ile 8 bin arasında ifade edilen ‘küresel mücahitlerin’ Suriye’deki savaşçıların yüzde 1’ini geçmediğinde ısrarlı. Kafa kesenlerden, infazcılardan, fidyecilerden rahatsız ama yine de ÖSO üyeleri onun gözünde özgürlük savaşçıları. “Bu savaş bitmez, Esad gitse de muhalifler bu kez kendi aralarında savaşır” diyorum, susuyor!

Neccar’ın müminleri

Ertesi gün merkez ilçe Antakya’da butik otele çevrilmiş eski bir konakta yemekteyiz. Medeniyet havzasında olağan bir bileşke: Şef garson Arap asıllı Rum Ortodoks, garson Sünni Arap, masa arkadaşlarımdan biri Arap Alevisi, diğeri Ermeni. Sünni garson “Biz hep böyleyiz, biz biriz” diyor. Hemen öncesinde Hac dağında doğal bir mağara olan St. Pierre Kilisesi’ne tırmanmıştık. Tadilat nedeniyle kapalıydı. Bir çocuk tatlı şivesiyle “Abi sana Habib-i Neccar’ı anlatayım mı?” diye sordu. “Anlat” dedim, anlattı: “Habib-i Neccar burada İsa’ya inanan ilk kişiydi, marangozdu. Romalılar kafasını kesti, aha buradan yuvarlandı. Kafasının yuvarlandığı yere Müslümanlar Habib-i Neccar Camii’ni yaptı.” Doğru ya da yanlış ama birleştiren bir hikâye. Yukarıda Hıristiyanlar, aşağıda Müslümanlar dua ediyor. Ortak payda Habib-i Neccar.

Samandağı’ndaki Hızır türbesinde Aleviler “Ya Ali ya Hızır”, Hıristiyanlar “Ya Allah ya Mar Corcus” diye yardım istiyor. Hatay böyle bir yer. Ne var ki bu özel doku Suriye kriziyle örseleniyor. Çatışmaların Türkiye sınırlarından beslenmesi yüzünden kentte çıkan gerilim ağustos ve eylüldeki kitlesel gösterilerden bu yana nispeten görünür olmaktan çıksa da devam ediyor. Suriye’nin ıstırabı Sünnisiyle, Alevisiyle, Hıristiyanıyla tüm Hataylıları parçalıyor. Her birinin bir parçası Halep’te, İdlip’te, Kesep’te. Ermeni toplum lideri, Kesepli Ermenilerin kendilerini rejim karşıtlarının olası saldırılarına karşı savunmak için silahlandığından bahsediyor. Bugünlerde Hataylı Ermenilerin ilave bir derdi daha var. Vakıflı köyü Türkiye’nin tek Ermeni köyü. Hükümetin yeni büyükşehir yasasıyla 35 haneli Vakıflı, köy olmaktan çıkıp Samandağı’nın bir mahallesi olacak. ‘Türkiye’nin tek Ermeni köyü’ vasfının yitirilmesi onlar için psikolojik bir kayıp. Ayrıca yetkinin belediyeye geçmesiyle muhtemelen köy, tarihi ve kültürel dokuyu bozacak şekilde turistik hamlelere maruz kalacak.

Derin suskunluk

Bu kez meşhur Anadolu Restaurant’ta TMMOB üyesi mühendislerle birlikteyiz. Dertliler; savaş karşıtı sivil muhalefet, valiliğin ‘Bir Alevi lider öldürülecek, Hatay karışacak’ kabilinden uyarılarıyla adeta susturulmuş! Toplantı-miting yasak.

Bir mühendis, hastaneye kaldırılan yakınıyla ilgili telefonla görüştükten sonra dönüp “Acil servislere düşmeyelim diye dua ediyoruz, öncelik Suriyelilerde, bize sıra gelmiyor” diyor. Tabii valiliğin müdahalesiyle sığınmacılar artık daha dikkatli. Eczacılar Odası’ndaki TMMOB Hatay Kent Kurultayı’nda ise Suriye’nin Hatay’a yansımalarına dair kasvetli bir tablo çıkıyor. Özetle; 2.6 milyar doları aşan ticaret hacmi durma noktasına geldi. 2 milyar doları bulan sınırdaki kayıtdışı ekonomi çöktü. Mal taşımacılığı % 99.9 azaldı, turist sayısı 5 kat düştü. Banka kredileri yüzde 70 arttı, yani esnaf krediyle ayakta duruyor. Karşılıksız çek % 63 arttı.

Hatay itina isteyen bir barış havzası. Arap Alevilere ‘Nusayriler’ deyip hem onları hem oluşan hassasiyeti Anadolu’dan izole etme çabasının açtığı yara büyük. Her birinin yüreğinde sessizce büyüyen çığlığın verdiği mesaj göz ardı edilemez: Yapılacak en büyük kötülük Hataylıların bu ülkeye bağlılıklarını sorgulamak ya da hoyrat politikalarla sorgulatmaktır.

Bu haber 1156 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Olaylar

Hüseyin Şanverdi

Hüseyin Şanverdi AKP Hatay listesinde 4.sırada bulunan Hüseyin Şanverdinin basın açıklaması.

Milletvekili HATAY aday adayları

Milletvekili HATAY aday adayları 24 haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimde yarışacak milletvekili aday adayları belirlendi. Listelere göre seçilm...
Yeniden Merhaba31 Ekim 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

 
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
© 2004-2009 Tasarım, Destek ve Hosting Hizmeti:ERSA BİLİŞİM tarafından yapılmaktadır- Yazılım: Mydesign