Hatay'da Göletlere 115 Bin Sazan Bırakıldı


Açıklama: Balıkların, Kırıkhan Gölbaşı Gölü, Reyhanlı Yenişehir Göleti, Merkez Karlısu Göleti, Yayladağı Hisarcık, Görentaş ve Yalaz göletlerine bırakıldı.
Kategori: Güncel Olaylar
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017
Geçerli Tarih: 13 Aralık 2018, 00:48
Site: Reyhanlı Şehir Rehberi
URL: http://www.reyhanli.com/haber_detay.asp?haberID=2349


Hatay'daki gölet ve barajlara 115 bin sazan balığı bırakıldığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bakanlık tarafından yürütülmekte olan balıklandırma programı kapsamında,  Hatay'a  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsünden 115 bin sazan balığı yavrusu gönderildiği belirtildi.

Balıkların,  Kırıkhan Gölbaşı Gölü,  Reyhanlı  Yenişehir Göleti, Merkez  KarlısuGöleti,  Yayladağı  Hisarcık, Görentaş ve Yalaz göletlerine bırakıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Balıklandırma çalışmaları her yıl düzenli olarak yapılmakta olup rezervuarlara adaptasyonunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin kuvvetli olması, etinin lezzetli ve balıkçılarca makbul bir tür olması sebebiyle sazan (Cyprinus carpio) balığı tercih edilmiştir. Böylece doğal stoğun desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme haiz olan su kültürünün desteklenmesi hedeflenmiştir."