ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

FIRMA KATEGORILERI

ANKET

Sizce Suriyedeki Olaylar Abartılyor mu?
Tüm Anketler

MKÜde REKTÖRLÜK SEÇİMİ ÜZERİNE.

03 Mayıs 2010, 17:15

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi de (MKÜ) ekim ayı içersinde oldukça çekişmeli bir rektörlük seçimi yaşanacak.  Rektörlük seçimleri öncesinde adaylar kulis çalışmalarını hızlandırdı. Rektörlük seçimlerine mevcut rektör Prof..Şerafettin CANDA , Rektör başdanışmanı  Prof. Hüsnü Salih GÜDER,araştırma hastanesi başhekimi prof. Hasan KAYA, Rektör yardımcısı Ertuğrul Baltacıoğlu,  Prof. Zafer DOĞANTA ,Prof. Ömer CAMCI , Prof. Kamuran GÜÇLÜ, ve Prof. Fatih KÖKSAL aday olarak seçimlere katılmak için çalışmalarına başladılar.

   Halen Adana Çukurova üniversitesinde görev yapan  Fatih Köksal daha önce de MKÜ rektörlüğüne aday olmuş ve en yüksek oyu almış olmasına rağmen ,  dönemin cumhurbaşkanı A.Necdet SEZER ve YÖK tarafından rektörlüğe atanmamıştı. Emniyet genel müdürü Oğuz Kağan köksal’ın kardeşi olan Prof. Fatih KÖKSAL, MKÜ rektör adayı olarak çalışmalarına başladığını biliyoruz

   Seçim çalışmalarını hızlı şekilde sürdüren adaylardan biride MKÜ eski genel sekreteri Prof. Zafer DOĞANTA. MKÜ nün kuruluşundan bu yana üniversite de görev yapan ve üniversiteyi çok  iyi tanıyan aday olarak anılan, Zafer DOĞANTA , Antakya nın köklü ailelerinden KARABAY ailesinden olduğu ifade ediliyor

  Daha önce MKÜ de başdanışman olarak görev yapan ,  Antakya belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ’ın destek verdiği adaylar olarak  üniversite camiasına lanse edilen ,Hüsnü Salih GÜDER  ve Ertuğrul Baltacıoğlu, Rektör Candanın en yakın çalışma arkadaşları olarak biliniyor. Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ  seçimlerde kendisine büyük destek veren Rektör Şerafettin CANDA’yı gözden çıkardığı iddia ediliyor. Bu haberler yerel basında yer almasına rağmen ne Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ , nede Rektör CANDA  bu iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapma gereği duymadılar.                                                                             Yerel seçimlerde başkan savaş'a büyük destek veren Rektör Canda'ya, başkan Savaşın destek vermemesi" AK Parti rektör Canda'yı gözden çıkardı” şeklinde değerlendiriliyor.

   Ancak ONUNCU KÖY VE DENGE gazetelerinde yayınlanan bu iddialara bir yenisi daha eklendi ki,  anlatılanlar doğru ise, Rektör  Canda’yı sadece AK Parti değil, beraber çalıştığı ekipte  onu yalnız bırakmış ve hatta sırtını dönmüş durumda.

   İddialara göre, yapılan son senato toplantısında , Rektör Canda ve ekibinin  Erzurum üniversitesinden MKÜ ye transfer ettiği , Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin YILDIZ ile Rektör Canda arasında geçen  gergin ortamdaki tartışmanın yankıları, bütün MKÜ de dalga dalga yayılıyor.

Çok sayıda senato üyesinin gözleri önünde yaşanan bu tartışmada, Rektör Canda, Prof. Bünyamin Yıldız’a , gergin ortamı yumuşatmak için “ sen benim kardeşimsin diye söze başladığı anda , Prof.YILDIZ “ sen benim kardeşim değilsin “ diyerek sert tepki gösteriyor.

Buradan anlıyoruz ki, sadece Başkan SAVAŞ değil, Rektör CANDA’yı yıllardır beraber çalıştığı ekipte, yalnız bırakmış durumda.

     Senato toplantısın da  yaşanan bu gergin tartışmanın içeriğini biraz kurcalamak için bazı senato üyeleri ile bizzat görüştüm. Olayı doğrulamakla kalmadılar, bazıları da çok ilginç yorumlarda bulundular.Yapılan yorumları ve söylenenleri gazetecilik mesleği açısından buraya aktarmak istemiyorum.Ama birkaç senato üyesinin şu ortak görüşlerini  yazmakla yetiniyorm.. “Rektör Canda bu üniversitede son aylarını  geçirdiğini anlamış durumda. Siyasete atılmak için kapısını çalmadığı siyasi parti kalmadı. Ama hiç birinden  sonuç alamadı. Hatta Adalet Bakanı Sadullah ERGİN’in yaşlı babasını evinde ziyaret ederek kendini tanıtmaya çalıştı. Yerel basını her gün  incir çekirdeğini doldurmayacak etkinliklerle yıllardır meşgul etmeyi başaran Rektör Canda’nın  aktif siyaset hayalleri de suya düşmüş durumda. Dolayısıyla Rektör Canda ya,  birkaç ay sonra kadrosunun bulunduğu, İZMİR  , Dokuz Eylül üniversitesinin  yolu görünüyor.” Şeklinde son derece çarpıcı yorumlar yapılıyor.

    MKÜ de yapılacak Rektörlük seçimini büyük bir dikkatle izlemeye devam edeceğim.

AMA SAYIN REKTÖR CANDA’YA ŞU SORUYU DA KAMUOYU  ÖNÜNDE SORMAK İSTİYORUM.

     İZMİR DE, SİZİN YADA EŞİNİZİN ADINA BİR VİLLA İNŞAATI   YAPILIYOR MU? YAPILMIYOR MU?

   Lütfen kamuoyunda dolaşan bu dedikoduyu açıklığa kavuşturun.


Bu haber 2628 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Reyhanlı İzlenimleri10 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

 
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
© 2004-2009 Tasarım, Destek ve Hosting Hizmeti:ERSA BİLİŞİM tarafından yapılmaktadır- Yazılım: Mydesign