ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

FIRMA KATEGORILERI

ANKET

Sizce Suriyedeki Olaylar Abartılyor mu?
Tüm Anketler

SURİYE'NİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAYALIM

Sait Çelik

09 Ağustos 2011, 10:14

Sait Çelik

Türkiye Suriye Bataklığına çekilmek isteniyor.
 
 
Ehavan-ı Müslümin örgütüne üye olmakla suçlandığı için Hafız Esat döneminde Halep’te Zindana atılan ve bugüne kadar ölümü diri mi olduğunu bilmediğimiz bir gencin dayısı olarak bu yazıyı yazdığımı belirtmek isterim.Esad’ın halkına yaptığını kınıyorum.
 
Ama…
 
 
Başbakan R.Tayyip Erdoğanın son günlerdeki Suriye ile ilgili “Sabrımız tükendi” veya “Suriye iç işlerimizdir” şeklindeki demeçleri beni çok endişelendiriyor.
 
Davutoğlu’nun Başer Esadın kulağını çekmek için Suriye’ye gittiği iması ise 9 yıldır komşularla “sıfır sorun” çerçevesinde yapılan çalışma ve gayretlere gölge düşürmektedir.
 
Clinton un son açıklamaları ise Davutoğlu’nun sanki Türkiye’nin sözcüsü değil de ABD’nin sözcülüğünü yapacakmış gibi bir intiba yarattı.
 
Davutoğlu Suriye’ye bir dost ülkenin sözcüsü gibi gitmeli sorunları tartışmalı,kaygılarını belirtmeli ve yardım elini uzatmalıdır.
 
Türkiye adım -adım Suriye’nin iç işlerine karışmaktadır.Libya’da NATO nun ne işi var diyen Erdoğan NATO nun Libya girmesine sadece seyirci kalmış ,giderek Libya muhalefetini destekler bir konuma düşmüştür. Suriye’de de benzer açmazlara düşebiliriz.
 
Özelikle ABD ‘nin istediği Tampon bölge,Ambargolar ve sınırların kapatılması Suriye tarafından çok sert karşılanabilinir ve bunu bir savaş nedeni sayabilir.
 
Bu durumda Türkiye kendini Suriye bataklığında bulabilir.
Lübnan Hizbullah ı Suriyeli PKK lılar Nusayriler,ve İran da bu senaryonun içinde olacağı kesindir. ABD ve Batı müttefiklerinin hangi müdahalesi o ülkenin halkına refah ve mutluluk getirmiştir.Afganistan,Irak ve Libya bunların birer örneği.
 
Suriye’ye girdikleri takdirde farklı bir şey olmayacağı gibi Filistin devletini en önemli hamisi olan Suriye’nin zayıflamasıyla İsrail Ortadoğu’da önemli bir avantaj sağlayacaktır.
 
Sevgili Okurlarım
 
Hatay başta olmak üzere Suriye’yle sınırı olan illerimizdeki esnafın durumu çok kötüdür.
 
Sadece Hatay’da Suriye’deki olaylar nedeniyle sınır ticareti dahil olmak üzere ithalat-ihracat,nakliyat ve turizm kollarında milyonlarca dolar kayıp yaşanıyor.
 
Yine tekrarlıyorum.sivil toplum örgüleri,ticaret odaları,uluslar arası nakliyeciler turistik işletme sahipleri AKP ye baskı yapmalı Suriye’yle 9 yıldır süren dostluk ve kardeşlik projesinin devam ettirilmesi sağlanmalıdır.
 
Saygılarımla

Bu haber 1271 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yeniden Merhaba31 Ekim 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

 
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
© 2004-2009 Tasarım, Destek ve Hosting Hizmeti:ERSA BİLİŞİM tarafından yapılmaktadır- Yazılım: Mydesign